English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ٠٨ مهر ١٤٠٢
-->

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 18
بازديدکنندگان این صفحه: 11896
کل بازديدکنندگان : 1860420
بازديدکنندگان آنلاين : 1
آخرین بروزرسانی : 1402/06/07

کمیته انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی  وخدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی:

مقدمه:

انقلاب اسلامی که به برکت نفس قدسی حضرت امام (ره) و خون مطهر شهدای والا مقام به ثمر نشست ، حاصل دگرگونی فرهنگی و بیداری و احساس مسئولیت آحاد جامعه و به خصوص قشرجوان و دانشجو بود . جوانان با الهام از معنویت و روشنگری برخاسته از تفکر انقلاب اسلامی که در اندیشه و کلام امام (ره) آشکار است، ساختار فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی کشور را دگرگون نموده و عرصه جدیدی را در تاریخ فرهنگ بشری گشودند.


دانشگاهها ، به تحقیق ، یکی ازارکان مؤثر در حرکت انقلاب و تنویر افکار مردم محسوب می شوند و اهمیت نقش دانشجویان به عنوان نخبگان نسل جوان در مراحل مختلف پیروزی انقلاب ، تثبیت نظام و دفاع از آن انکار ناپذیر است . از این روی ، مسائل فرهنگی دانشگاهها و صیانت از جایگاه و منزلت رفیع آنها همواره به عنوان یکی از محورهای اصلی در کلام امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری ( مدّ ظلّه ) مورد عنایت خاص بوده است.

کمیته انضباطي دانشگاه برابر مفاد شيوه نامه اجرائي مصوب وزراي محترم علوم،تحقيقات و فناوري و بهداشت،درمان و آموزش پزشكي نهادي حساس در مجموعه مديريت دانشگاه اعلام گرديده و بعنوان مرجع رسيدگي و صدور احكام نسبت به شكايات و گزارشات در خصوص تخلفات كليه دانشجويان از بدو ورود تا فارغالتحصيلي تخصصي ميباشد و برابر مقررات آئيننامه انضباطي دانشجويان و دستياران مصوب سيصد و پنجاه و هشتمين جلسه مورخ 14/6/74 و مصوبات اصلاحي جلسات 429 و430 مورخ 21/7/77 و 5/8/77 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و شيوهنامه اجرائي مورخ 6/4/88 به شماره 433ع/م مصوب وزراي محترم علوم،تحقيقات و فناوري و بهداشت،درمان و آموزش پزشكي در كليه دانشگاهها انجام وظيفه مينمايند .

 اهداف:

پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و کمک به سالم نگهداشتن محیط های آموزشی و پژوهشی و تأمین حقوق عمومی دانشگاهیان ، از طریق ترغیب دانشجویان به حفظ کرامت دانشجویی و مقابله با بی نظمی ، هنجار شکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی و اجتماعی دیگران از اهداف مهمی محسوب می شوندکه کمیته های انضباطی در راستای کمک به تحقق آنها تشکیل می گردد . بدیهی است باوجود اعضای دانشمند و دانشجو در ترکیب شورای کمیته ها ، توجه به شیوه های برخوردصحیح و عالمانه با تخلفات دانشجویی و رعایت تقوا در امر قضاوت و تصمیم گیری ، جزواصول اساسی و خدشه ناپذیر این شورا ها تلقی می شوند.

 

 

حدود اختيارات و وظايف کمیته های انضباطي دانشجويان


v     رسيدگي به كليه گزارش هاي واصله در مورد دانشجويان از سوي هر يك اشخاص حقيقي يا حقوقي در داخل يا خارج از دانشگاه

v     صدور احكام انضباطي در صورت احراز وقوع تخلف

v     پاسخ به استعلام در راستاي :

v     استخدام در ادارات و سازمان ها

v     استخدام به عنوان عضو هيات علمي

v     شركت در آزمون دستياري، كارشناسي ارشد، كارشناسي و ...

v     درخواست ميهماني، انتقال و جابجايي به ساير دانشگاه ها

v     انتخاب و معرفي دانشجوي نمونه كشوري

v     استفاده از تسهيلات ادامه تحصيل استعدادهاي درخشان

v     عضويت در شوراي مركزي تشكلهاي دانشجويي

v     عضويت در شوراي صنفي دانشجويان

v     انجام كار دانشجويي

v     فعاليت در نشريات دانشجويي (به عنوان مدير مسؤول و سر دبير)

v     تقاضاي تآسيس كانون هاي فرهنگي هنري