19:30:33 - 29 تیر 1403

دانشکده پزشکی

(دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی)
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

 

معرفی و تاریخچه گروه آموزشی پزشکی قانونی و مسمومیتها:

        با ورود یکی از اولین دانش‌آموختگان رشته تخصصی پزشکی قانونی (جناب آقای دکتر بهزاد بوشهری) به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در سال 1379 زمینه فعالیت ایشان در دانشگاه فراهم گردید. در شروع کار، فضای فیزیکی مستقل برای ارائه خدمات وجود نداشت لذا نامبرده با پذیرش مسئولیت سرپرستی اورژانس مرکز آموزشی و درمانی آیت‌الله طالقانی ارومیه، ضمن ویزیت بیماران و ارائه مشورت‌های قانونی، نسبت به ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران مسموم در اورژانس و سایر بخش‌های بستری بیمارستان اقدام می‌نمود. به تدریج با تثبیت جایگاه و شناخت سایر پزشکان عمومی و متخصص از خدمات فارغ‌التحصیلان این رشته تخصصی، انجام مشاوره‌های پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها نیز آغاز گردید.

با ورود همکار دوم (جناب آقای دکتر ناصر عبائی) در سال 1382 به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به‌منظور سپری نمودن تعهدات ضریب کا، بیمارستان طالقانی ارومیه از وجود دو پزشک متخصص برای تشخیص و معالجه بیماران مسموم و انجام مشاوره‌های پزشکی بهره‌مند شد.

در انتهای سال 1386، سومین متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها (جناب آقای دکتر محمد دلیرراد) پس از سه سال فعالیت در سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان مدیر کل، پزشک متخصص، و کارشناس پژوهشی سازمان، به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه انتقال یافت و با شرکت در فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه و طی مراحل گزینش، به عضویت هیئت علمی دانشگاه درآمد. نامبرده از سال 1387 تا 1388 به مدت یک سال تصدی ریاست مرکز آموزشی و درمانی آیت‌ا... طالقانی را بر عهده داشت و سپس مسئولیت معاونت غذا و داروی دانشگاه به مدت پنج سال به ایشان سپرده شد.

آقای دکتر ناصر عبایی پس از اتمام تعهدات قانونی، در بخش خصوصی شهرستان ارومیه مشغول به فعالیت شدند و دو عضو هیئت علمی باقیمانده به دلیل فقدان گروه مستقل، در گروه آموزشی علوم تشریحی و پزشکی قانونی فعالیت می‌نمودند تا اینکه در مهر ماه 1391 با پیوستن یک دانش‌آموخته دیگر (جناب آقای دکتر محمد مجیدی) جهت سپری نمودن تعهدات ضریب کا در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، زمینه برای تشکیل گروه مستقل پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها در دانشکده پزشکی فراهم گردید.

بالاخره با پیگیری‌های مستمر و مساعدت مسئولان محترم دانشگاه، در تاریخ سوم خرداد ماه سال 1393 «بخش مسمومیت» مستقل با نوزده تخت بستری در مرکز آموزشی و درمانی آیت‌ا...طالقانی ارومیه تأسیس و راه‌اندازی گردید. همچنین با پیگیری‌های مستمر اعضای هیئت علمی، موضوع تشکیل گروه مستقل پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها در 981مین جلسه شورای آموزشی دانشگاه در سال 1392 مصوب گردید و پیرو مکاتبات متعدد، سرانجام اولین ابلاغ تصدی مدیریت گروه آموزشی پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها در تاریخ 1393/7/14 و دومین حکم در تاریخ 1398/10/4 برای دکتر محمد دلیرراد توسط ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ارومیه صادر گردید.

چهارمین عضو هیئت علمی گروه (جناب آقای دکتر عادل قرآنی اعظم) که دارای مدرک تحصیلی دکترای پژوهشی سم‌شناسی است در سال 1399 جذب شده است و در حال حاضر به عنوان معاون پژوهشی گروه فعالیت می‌نماید.

 

تنظیمات قالب